Cena: 37.25 zł
Sklep: madbooks.pl
Kup teraz Tragiczna pomyÅ‚ka. O tragedii i tragizmie za 37.25 zł w księgarni madbooks.pl
Tragiczna pomyÅ‚ka. O tragedii i tragizmie to książka, która zrodziÅ‚a siÄ™ z refleksji nad używaniem pojęć ‘tragedia&rsqu...
zobacz więcej informacji
Cena: 37.25 zł
Sklep: madbooks.pl
Kup teraz Tragiczna pomyÅ‚ka. O tragedii i tragizmie za 37.25 zł w księgarni madbooks.pl
Wydawca: brak danych
Kategoria: Książki naukowe i popularnonaukowe
ISBN: 9788377303948
Waga: 0.7600 kg
Rok wydania: 2020
Tragiczna pomyÅ‚ka. O tragedii i tragizmie to książka, która zrodziÅ‚a siÄ™ z refleksji nad używaniem pojęć ‘tragedia’ i ‘tragizm’ na różne sposoby, czÄ™sto nieprecyzyjnie i nie zawsze w oparciu o ich gÅ‚Ä™bsze zrozumienie.
W rozważaniach na temat tragedii konieczne byÅ‚o przyjÄ™cie perspektywy historycznej, odtworzenie dziejów tragedii jako zjawiska gatunkowego i estetycznego od antyku po wiek XX – temu poÅ›wiÄ™cony zostaÅ‚ rozdziaÅ‚ Od tragedii do tragizmu. Z kolei idea tragizmu, na wiele sposobów powiÄ…zana z tragediÄ…, lecz ewoluujÄ…ca w kierunku filozoficznym, zwÅ‚aszcza od wieku XVIII, w jakimÅ› sensie stanowiÅ‚a punkt dojÅ›cia rozważaÅ„ zawartych w tym rozdziale.
Równolegle z przedstawianiem dziejów tragedii i tragizmu w rozdziale tym nastÄ…piÅ‚o omówienie wybranych, jednych z ciekawszych, zdaniem autorki, koncepcji zawartych w opracowaniach literaturoznawców, filozofów oraz innych specjalistów – w przeważajÄ…cej mierze zagranicznych – na przestrzeni dziesiÄ™cioleci. Ich poglÄ…dy zostaÅ‚y omówione, a także zaprezentowane w przypisach w postaci obszernych cytatów.
Zarówno trwaÅ‚ość zjawiska tragedii, jak i idei tragizmu w kulturze, stanowiÄ…ca rodzaj zagadki intelektualnej, wiąże siÄ™ Å›ciÅ›le z interpretacjÄ… odpowiednich fragmentów Poetyki Arystotelesa (w kontekÅ›cie innych jego pism). Im wiÄ™c poÅ›wiÄ™cony zostaÅ‚ kolejny rozdziaÅ‚, omawiajÄ…cy caÅ‚ość jego koncepcji oraz szczegóÅ‚owe kategorie zwiÄ…zane z kompozycjÄ… tragedii i z jej recepcjÄ…, takie jak – miÄ™dzy innymi – hamartia, perypetia, katharsis, które na trwaÅ‚e weszÅ‚y do zasobu pojęć humanistyki. PoglÄ…dy Stagiryty zostaÅ‚y przedstawione zarówno w tÅ‚umaczeniach, jak i w oryginale.
Kolejny rozdziaÅ‚ poÅ›wiÄ™cono ciekawym interpretacjom (od Arystotelesa po wspóÅ‚czesnÄ… krytykÄ™), miÄ™dzy innymi konkretnych powodów trwania lub „Å›mierci” tragedii, jej estetycznego bÄ…dź filozoficznego charakteru, dawnego i wspóÅ‚czesnego rozumienia tragizmu, zagadnienia wolnoÅ›ci i losu, jednoÅ›ci Å›wiata i jego rozdarcia, aktywnoÅ›ci i odpowiedzialnoÅ›ci czÅ‚owieka (jego „winy”).
NastÄ™pny rozdziaÅ‚ ma charakter najbardziej autorski – skÅ‚adajÄ… siÄ™ naÅ„ wÅ‚asne interpretacje zagadnieÅ„ nieobecnych lub rzadko podejmowanych w badaniach nad tragediÄ… i tragizmem, takich jak kwestia dobra i zÅ‚a, sÅ‚aba wola bohatera tragicznego, tragizm czÅ‚owieka a „tragizm historii”, romantyczne pojmowanie tragizmu, możliwość stosowania tego pojÄ™cia do dzieÅ‚ odmiennych gatunkowo od tragedii. W rozdziale tym przywoÅ‚ywane sÄ…, tytuÅ‚em ilustracji poszczególnych problemów, zarówno tragedie antyczne, jak dzieÅ‚a Å›redniowieczne, Książę NiezÅ‚omny Calderona i wersja SÅ‚owackiego, Boska Komedia Dantego i tragedie Szekspira, Cierpienia mÅ‚odego Wertera Goethego, Zbójcy Schillera, Nie-Boska komedia i Irydion KrasiÅ„skiego oraz Lorenzaccio Musseta, Anna Karenina ToÅ‚stoja i Pani Bovary Flauberta, i wreszcie „tragiczny idiom” w peÅ‚ni obecny w Panu Tadeuszu.
Wychodząc od kwestii definicyjnych i historycznych oraz kategorialnych, Tragiczna pomyłka jest w istocie książką na temat historii idei tragedii i tragizmu.
KUP TERAZ